Neumann születésének 120. évfordulóján a Neumann Társaság (NJSZT) nagyszabású megemlékezéssorozattal készült. Ennek keretében rendezték meg a Neumann-konferenciát e hét szerdán, november 15-én, „Neumann után, szabadon” címmel.
Az NJSZT és HUN-REN SZTAKI által szervezett konferencia beharangozójában ezt írták: „Neumann János 1955-ös cikke, a Can We survive technology? – Túléljük-e a technikát? – soha nem volt olyan aktuális, mint napjainkban. Látjuk, hogy az emberiség egy egymásra utalt közösség – és tudjuk, hogy az elkerülhetetlen fejlődésnek vannak kockázatai. Szorongás helyett nézzük meg, hogy miben segíthet a tudomány, jelesül az IT abban, hogy a jövő kihívásainak meg tudjunk felelni. Felhő, kvantumtechnológia, informatika – és zöld megoldások… Mi úgy gondoljuk, az informatikai gondolkodásmód és az IT-s megoldások segíthetnek élhetővé tenni a jövőnk. Más lehetőségünk nincs: „türelem, rugalmasság, intelligencia”. Megfontolt technooptimizmus – Neumann után, szabadon.”
Bacsárdi László, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar docense egy, a kvantuminformatika és kvantumkommunikáció területét felölelő előadást tartott, „Fejlődő kvantumtechnológia: kvantumszámítógéptől a kvantuminternetig” címmel.
Előadásában kitért a Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium tevékenységeire, az európai kvantumkommunikációs infrastruktúra hazai szegmensének megvalósításával foglalkozó QCIHungary célkitűzéseire, és röviden ismertetett néhány kvantumkommunikációs fejlesztést a BME Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszéken.