Idén 33. alkalommal rendezték meg a NETWORKSHOP konferenciát, melynek mottója: “az oktatás, a kutatás és a közgyűjtemények digiális transzformációja felsőfokon.” Az eseménynek az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetem adott otthont. A kvantumszámítástechnikához illetve kvantumkommunikációhoz kapcsolódó elődásokon kívül az érdeklődők egy miniworkshop keretében megismerkedhettek a tudományág aktuális kérdéseivel.
A workshopon először Mohácsi János a QCIHungary projekt koordinátora az európai uniós együttműködések szempontjaiból mutatta be a témát. Felsorolta a legfontosabb programokat, a Quantum Flagship-et, a Quantum Internet Alliance-et vagy az EuroQCI-át, melyekben számos külföldi kutatást támogató infrastruktúrákkal együtt a magyar projekt is részt vesz. Ezután röviden bemutatásra kerültek a QCIHungary projekt és céljai.
Máray Tamás a HUN-REN-SZTAKI Párhuzamos és Elosztott Rendszerek Kutatólaboratóriumának munkatársa felvázolta a kvantumszámítógépek működési elveit, technológiai fejlődését és részletesen beszélt a kvantuminformatikai piac szereplőiről valamint az EU kvantum stratégiáiról. A hallgatóság ízelítőt kapott a “kvantum elsőbbségért” folyó versenyből is.
Ezt követően Farkas Attila, szintén a SZTAKI-ból, egy a Jupyterlab és az Apache Spark klaszter elemeiből álló kvantum referencia architektúra felépítését ismertette.
Peskó Zoltán és Szilágyi Ádám az IBM Magyarország képviseletében a cég kvantumtechnológiához kapcsolódó szolgáltatásait mutatta be. Ezek a szolgáltatások a használati esetek és problémák meghatározásától kezdve a kvantum algoritmusok felhasználásán keresztül a kvantum számítási kapacitások igénybevételéig terjedtek. Felvázolták IBM vállalásait a kvantum számítástechnika területén.
A Budapesti Műszaki Egyetem Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszékéről érkező Czermann Márton a BME szerepét mutatta be Magyarország nemzetközi kvantumtechnológiai térképre kerülésében. A kvantumkommunkáció főbb alapfogalmainak és a kvantum alapú kulcsszétosztás technológiai kihívásainak és lehetséges megoldásainak ismertetése után a BME eredményei kerültek szóba, többek között egy quantum random number generator (QRNG) fejlesztés, az első sikeres vezetékes hazai kvantumkommunikációs összeköttetés 2022-ből, valamint az összefonódás alapú szabadtéri QKD kísérletek, eredmények és tervek.
A workshop élénk szakmai eszmecserével zárult.
Pénteken a záró plenáris ülés előtt, az 1. szekció utolsó két előadására, melyek szintén kvantum témájúak voltak megtelt a könyvtárterem.
Mohácsi János a KIFÜ-től “Úton kvantuminformatikába – Post kvantum kriptográfia és a QCIHungary projekt” címen tartott előadást, melynek témája az az érdekes kutatási terület volt, hogy a kvantumszámítógépek elterjedése után vajon mely titkosítási protokollok lehetnek sikeresek, ezeket hogyan milyen módon lehetne bevezetni és eddig milyen eredményekről lehet beszámolni.
Zárásként Máray Tamás ismételten bemutatta a kvantumtechnológiai terén folyó versenyt, beleértve az általános bevezetést és a nemzetközi kezdeményezéseket.
A konferencia záró plenáris ülésén elhangzott értékelő beszédekben Bánki Zsolt (MNL) és Rigó Ernő (SZTAKI) kiemelték, hogy a NETWORKSHOP sikerének záloga a megújulási képesség és a nyitottság az új technológiák iránt. Elmondható, hogy a más technológiai újdonságokkal együtt a kvantumszámítástechnikai és kvantumkommunkációs témákat “nagy érdeklődéssel” fogadta a konferencia.
A QCIHungary projekt kvantumkommunikációhoz kapcsolódó prezentációi elérhetők ezen a linken.