2024. márciusában az UNESCO központjában tartott, digitális átalakulásról szóló tanácskozáson mutatták be az UNESCO és a Quantum Delta NL közös munkájaként létrejött műhelytanulmányt. A dokumentum a kvantumtechnológiák globális kihívásait tárgyalja, beleértve az emberi jogi, etikai és társadalmi kérdéseket is.
Az esemény volt az UNESCO első, kimondottan kvantumtechnológiára összpontosító rendezvénye, amelyen mintegy 300 döntéshozó vett részt, hogy megvitassa a kvantumtechnológiához való egyenlő hozzáférés kérdéseit.
Bár a kvantumtechnológia még jelentős fejlődés előtt áll, a mostani korai szakaszban is fontos a technológiai fejlődés társadalmi hatásait vizsgálni. A műhelytanulmány kérdéseket és javaslatokat fogalmaz meg az UNESCO számára, annak érdekében, hogy a további fejlődés felelős módon valósuljon meg. Az UNESCO szerepéből adódóan képes lehet arra, hogy összehangolja a fejlesztésben szerepet játszó intézményeket, és nemzetközi együttműködéssel válaszoljon a kvantumtechnológia jelentette kihívásokra a mesterséges intelligencia, a kiberbiztonság és más területek vonatkozásában.
A tanulmány az alábbi három területet vizsgálja:
- Mi lesz a kvantumtechnológia globális társadalmi hatása?
- Hogyan használhatók az új technológiák a jó cél érdekében?
- Hogyan lehet egyenlő hozzáférést biztosítani minden ország számára, beleértve azokat, amelyekben egyelőre gyerekcipőben jár a kvantumtechnológiai ismeretek elsajátítása.
Forrás:
https://unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000388955.locale=en