Az EuroQCI kezdeményezés megvalósításának félidejében az IrelandQCI projekt Dublinban szervezett t 3 napos workshopot.
Az ír workshop célja az IrelandQCI és más nemzeti QCI projektek előrehaladásának ismertetése, tapasztalatcsere és a jövőbeli együttműködési lehetőségek megvitatása volt A QCIHungary projektet Nagy Ádám az ELTE Informatikai Karáról, Visky Balázs és Kádárné Kelemen Ildikó a KIFÜ-től, valamint Márton Botond a BME PhD hallgatója képviselte. Márton Botond „CV-QKD rendszerfejlesztés Magyarországon” címmel tartott előadást, és egy, a magyarországi projektről készült poszter is bemutatásra került.
Az esemény minden nap 150 ember vonzott. Az érdeklődők között voltak az Európai Bizottság tisztviselői, nemzeti döntéshozók, kvantumtechnológiai szakemberek, iparági szakértők és tudományos vezetők is.
A rendezvényen kiderült, hogy az IrelandQCI projekt egy biztonságos QKD kommunikációs kapcsolat létrehozásán dolgozik egy hosszú gerinchálózat mentén Dublintól Corkig Waterfordon keresztül. Célja egy írországi, innovatív kvantumtechnológiai ökoszisztéma létrehozása. Magában foglalja új mérnöki és tesztelési létesítmények létrehozását az ipar és az egyetemi kutatás számára, új kvantumhálózati eszközök kifejlesztése céljából. A legfontosabb szereplők oktatása és a jövőbeni kvantummunkaerő kiépítése szintén kiemelt prioritást élvez a projektben.
Az első nap programját a PETRUS koordinációs projekt állította össze, az iparági és kutatóintézeti résztvevők előadásaiból. Bemutatásra került az EAGLE-1, az első európai kvantumkulcs elosztást szolgáló műholdrendszer, továbbá a résztvevők tájékozódhattak a közelgő CEF pályázati felhívásról, amely az Európán belüli kvantumkommunikációs hálózat kiépítésének következő lépése. Az ezt követő szekcióüléseken lehetőség nyílt a nemzeti projektek eddigi tanulságainak, problémáinak és megoldási javaslatainak átbeszélésére. A résztvevők az architektúra tervezésével, a használati esetekkel, a hálózati műveletekkel és a nemzeti projektek fenntarthatóságával kapcsolatos észrevételeiket osztották meg.
A második nap fókuszában az EuroQCI kezdeményezésben érintett legfontosabb szereplők előadásai álltak. Az eseményt megtisztelte jelenlétével a Környezetvédelmi, Klíma és Távközlési ügyekért felelős miniszter Ossian Smyth is. A projekt társfinanszírozójaként szólt a jelenlévőkhöz, hangsúlyozta az IrelandQCI projekt fontosságát és Írország kiemelkedő együttműködését a nemzetközi kezdeményezésekben. A miniszter elismerését fejezte ki a waterfordi Walton Institute felé a háromnapos rendezvény megszervezéséért.
John Regan (ESB Telecoms) szintén köszöntötte a résztvevőket. Laurent Olislager, az Európai Bizottság DGCNECT projekt felelőse ismertette az EuroQCI főbb kérdéseit. Dr. Christopher A. Vaskó az Európai Űrügynökségtől (ESA) az ESA biztonsági és kriptográfiai projektjét, a SAGA-t mutatta be. A Quantum Flagship szekcióban Andrea G. Rodriguez, az ImpaQT UA vezetője meggyőző előadást tartott a kvantumtechnológiák információbiztonságra gyakorolt hatásairól, Jesse Robbers (QuantumDelta, Hollandia) pedig a teljes kvantumökoszisztéma figyelembevételének fontosságát emelte ki. Florian Frövis, a QuIC, az Európai Kvantumipari Konzorcium munkatársa értékes betekintést nyújtott munka- és szakértőcsoportjaik tevékenységébe. Az ülést panelbeszélgetés zárta a hallgatóság aktív részvételével.
A délelőtt során a közönség további részleteket tudhatott meg Írország 2030-ig szóló kvantumstratégiájáról Prof. Jiri Vala-tól (Maynooth University) és az IrelandQCI projektről Prof. Peter O’Brien-től (Tyndall National Institute).
George Kanellos-nak, a HellasQCI műszaki koordinátorának, Nicholas Frendo-nak, a máltai PRISM projektvezetőjének, illetve Marco Lucamarini-nak a Yorki Egyetem professzorának előadásaiból a résztvevők megismerhették az egyes nemzeti projektek legfontosabb eredményeit. Különösen érdekes volt az Egyesült Királyság és Írország közös QCI projektjének tengeralatti összeköttetése kapcsán a helyszín kiválasztásának folyamata, valamint londoni 2022-ben létrehozott nagyvárosi kvantumkommunikációs hálózat, melyről Cathy White (BT) tartott előadást.
A délutáni ülésen Dr. Homer Papadopoulos, (NCSR Demkritos és Syndesis Ltd.) a QKD-PQC kombináció megvalósítását mutatta be az egészségügyben, míg a QKD-HPC használati eseteit Piotr Rydlichowski (Poznan Supercomputing and Networking Center) ismertette. A védelmi célokat szolgáló felhasználási esetekről Catarina Bastos (PTQCI) beszélt. A kvantumkommunikációs szabványokkal kapcsolatos fejlesztésekről Sebastian Ramacher (Austrian Institute of Technology) számolt be.
A harmadik napon párhuzamosan zajlottak a QKD-rendszerekről, használati esetekről, fejlesztésekről szóló, valamint a gyártókat bemutató szekciók.
Az első előadók között Márton Botond ismertette a magyarországi CV-QKD rendszer fejlesztését. Szintén nagy érdeklődés kísérte Ruth Mackey, (CSO, Mbryonics) prezentációját a szabadtéri lézeres kommunikációról, illetve Patrick McNally, (CCO, Equal1) előadását a kvantumszámítástechnika jelenlegi trendjeiről.
A gyártókat bemutató szekcióban a Toshiba, az ID Quantique, az MDIQKD, a QT Labs + Quantum Industries és a Single Quantum cégek szerepeltek, többnyire felsővezetőik képviseletében. A cégek nemcsak a kvantumbiztonságos hálózati architektúrákat és ökoszisztémákat biztosító termékeiket ismertették, hanem betekintést nyújtottak a következő évtized kvantumipari trendjeibe is.
A workshop a kapcsolatépítésre is kiváló alkalom volt. A résztvevők között élénk vita folyt a megvalósítandó, európai országokat összekötő kvantumkommunikációs hálózatról és a kvantumtechnológiával kapcsolatos kutatásokról.