A HellasQCI , Görögország nemzeti kvantumkommunikációs projektje kriptográfiai szempontból is érdekes helyen rendezte 2024. szeptember 4. és 6. között a harmadik, oktatással is egybekötött workshopját a Foundation for Research and Technology – Hellas (FORTH) helyszínén Heraklion-ban Krétán, Görögországban. 1908-ban Krétán találták az ókori írások egyik a mai napig megfejtetlen leletét, a Phaisztoszi korongot, amely titkosírásnak is tekinthető.
A szakemberek a FORTH -ban, a görög kriptográgfiai kutatások egyik meghatározó központjában gyűltek össze, hogy megvitassák a kvantumtitkosítás és kapcsolódó fejlesztések kérdéseit. Az első nap elején a résztvevőket Athanasios Paliatsos, a görög digitalizációért felelős minisztérium képviselője köszöntötte, valamint Dimitrios Katsianis, a görög NREN igazgatóhelyettese, Fabiana Da-Pieve, az Európai Bizottság képviselője és Nektarios Tavernarakis, Dimitris Plexousakis, a FORTH vezetői.
Hannes Hübel vitainditó előadásában emlékeztette a résztvevőket a második kvantum forradalom kihívásaira és lehetőségeire, valamint a kvantumkommunikáció és a biztonság összefüggéseire. A HellasQCI projekt céljai és eddigi eredményeit röviden ismertette Ilias Papastamatiou. Két nemzetközi kvantum együttműködést támogató projekt mutatkozott be a következőkben: a PETRUS (Ramacher Sebastian) és a NOSTRADAMUS (Hannes Hübel), mely utóbbi projekt a kvantum berendezések és szolgáltatások biztonsági minősítési megoldásainak a kidolgozását célozta meg. Két panelbeszélgetésben mutatkozott 10 európai ország nemzeti QCI projektje: CYQCI, Ciprus (Kyriacos Kalli / Konstantinos Katzis), EstQCI, Észtország (Ingrid Linnas), PRISM, Málta, (Johann Briffa), PTQCI, Portugália, (Catarina Bastos), RONAQCI, Románia, (Alin Bogdan Popa), QCI CAT, Ausztria (Sebastian Ramacher), EuroQCI Spanyolország, (Andrea Gorni), LUX4QCI, Luxemburg, (Junaid Ur Rehman), PIONIER-Q, Lengyelország, (Piotr Rydlichowski), QCIHungary ,, Magyarország (Mohácsi János). A panel résztvevői kiemelték az eredményeket és a kihívásokat, amelyeket vagy már sikerült megoldani, vagy még megoldásra várnak. Az eredmények közül kiemelkednek olyan szimulációs megoldások és szoftver komponensek, amelyek segítik megtervezni vagy működtetni a jövőben a QKD hálózatokat.
A következőkben 3 előadás hangzott el a QKD Archtektúra különböző komponenseiről: QKD Quantum Layer (Giannis Giannoulis), QKD Key Management Layer (George Kanellos), QKD Application Layer (Homer Papadopoulos), amely rávilágított az architektúra rétegeinek feladataira és azok együttműködésére. Újabb panelbeszélgetés következett a QKD technológia műholdas megoldásairól.
A napot a különböző kvantum kommunikációs gyártók megoldásainak bemutatása zárta. Bemutatkozott a ThinkQuantum, (Simone Capeleto), az ID Quantique, (Pejman Panahi) és a Single Quantum, (Aliki Athanasiadou) gyártói megoldása.
A következő napon oktatási témák szerepeltek a napirenden. Az oktatási workshop áttekintette a titkosítást, a poszt-kvantum titkosítást, a QKD technológiát és a szükséges autentikációt, a kulcskezelési megoldásokat, demonstrálták a HellasQCI projekt által létrehozott QKD hálózat működését és esettanulmányokat mutattak annak alkalmazására.
A programot a Krétán épülő kvantum képes műholdvevő helyszínének a megtekintése zárta.
A QCIHungary projekt részéről a következő kollégák vettek részt az eseményen Mohácsi, János (KIFÜ), Galambos Máté (BME), Bene Fruzsina, Kelecsényi Nándor, Kovács Gergely Zsolt (ELTE).