A QCIHungary-ról
A Deploy Advanced Quantum Communication Infrastructure (QCI) in Hungary („Fejlett kvantum kommunikációs infrastruktúra kiépítése Magyarországon”, röviden QCIHungary) az Európai Bizottság által a Digital Europe Program keretében a 101081247 számú támogatási szerződés alapján megvalósuló projekt.
A QCIHungary a magyarországi nemzeti kvantumkommunikációs infrastruktúra alapjait szeretné lefektetni, ezzel segítve egy nagyobb pán-európai kvantumhálózat létrehozását. A projekt Budapest, Győr, Nagykanizsa és Szeged összekapcsolását szeretné megvalósítani, lehetőséget hagyva további határokon átívelő fejlesztésekre Ausztria, Szlovákia, Szlovénia, Horvátország és Románia irányába. Budapesten belül a városi hálózat kialakítása több célra is alkalmazható lesz. A gerinchálózat és a városi hálózat az elmúlt időszakban kifejlesztett piacon is kapható kvantumkulcs-szétosztásra alkalmas eszközökre épül.
A projekt korábbi eredményekre is épít, pl. optikai hálózaton működő sokfotonos impulzusok kvantumos tulajdonságait és kvantumos összefonódásokat alkalmazó kvantumkulcs-megosztásra. A földi és optikai hálózatokon alapuló kvantumkulcs-megosztás mellett a projekt előkészíti a műholdas kapcsolatokat egy szabadlégköri kvantum kapcsolatos és egy kvantumképes földi állomás kialakításával. A telepítéssel kapcsolatos tevékenység támogatására szoftverfejlesztés is történik.
A projekt további fontos feladata képzési anyagok és alkalmak megvalósítása: a különböző felhasználói csoportokat célzó módszertan, tananyagok és egy szimulációs szoftver kidolgozása. A projekt aktívan kapcsolódik a szomszédos és más EU-tagállamok közti nemzetközi együttműködésbe, lehetővé téve a tudásáramlást és a jövőbeli tervek összehangolását.
A QCIHungary projektet 2023. január 1. és 2025. június 30. között négy intézmény valósítja meg: a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség konzorciumvezetőként, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, valamint a HUN-REN Wigner Fizikai Kutatóközpont.