A European Quantum Industry Consortium (QuIC) új jelentést publikált, amelynek címe: A Portrait of the Global Patent Landscape in Quantum Technologies (Globális szabadalmi körkép a kvantumtechnológiában).
A dokumentum a globális szabadalmi kérelmek alapján bemutatja a jelenlegi trendeket három területre összpontosítva: kvantum-számítástechnika, kvantumkommunikáció és kvantumos érzékelés.
Az eredmények alapján a kvantumtechnológiai területet az Amerikai Egyesült Államokba bejegyzett vállalkozások és kutatóintézetek határozzák meg. Kvantumkommunikáció tekintetében Kína és Japán is az éllovasok közé tartozik, bár a kínai szabadalmaknak csak a töredékét jegyzik be az országon túl is. Európa harmadik szereplőnek számít mindhárom területen, a teljesítménye leginkább a kvantumos érzékelésben tudja megközelíteni az amerikai és kínai eredményeket. Az adatok meglehetősen aggasztóak az Európában bejegyzett szabadalmak tekintetében, hiszen ezek között mindössze 31% az európai érdekeltségű szabadalom, és 51% az amerikai. Az európai vállalkozásoknak a későbbiekben problémát jelenthet, ha nem európai vállalkozások technológiai megoldásaira támaszkodnak. Az európai vállalkozásoknak és kutatóintézeteknek fel kell zárkózniuk ezen a területen, ha szeretnék megvalósítani a stratégiai jelentőségű önellátást a kvantumtechnológiában.
Forrás:
https://www.euroquic.org/wp-content/uploads/2024/03/QuIC-White-Paper-IPT-January-2024.pdf