A világ egyik legrangosabb tudományos folyóirata, a Nature, ismertette három nagy kvantumkommunikációs projekt eredményeit, amelyek úttörő próbálkozást jelentenek a jövőbeni „valódi” kvantuminternet megvalósítására. A kísérleteket amerikai, kínai és holland kutatócsoportok végezték, és a kvantuminternet-technológia eddigi legelőrehaladottabb eredményeit mutatják be.
A három különálló kutatócsoport sikeresen demonstrálta a kvantum-összefonódást több kilométer hosszú, városi területeken lévő optikai szálakon keresztül, ami jelentős mérföldkő a jövőbeni kvantuminternet felé vezető úton. A kvantum-összefonódás összekapcsolja az objektumokat úgy, hogy azok azonos információkat tartalmaznak, függetlenül a távolságtól, lehetővé téve a biztonságos kommunikációt és potenciálisan összekapcsolva a kvantumszámítógépeket egy nagyobb, robosztusabb rendszerbe. A kínai kutatók rubídium atomfelhőket használtak, a holland csapat nitrogén atomokat gyémántkristályokban, az USA kutatói pedig szilícium atomokat gyémántban. Ezek a módszerek mind alkalmasnak bizonyultak arra, hogy hosszú távon fenn tudják tartani az összefonódást valós körülmények között, a technológiát ezzel a laboratóriumból a gyakorlati városi környezetbe helyezve át. Bár kereskedelmileg még nem életképes, de ez az eredmény jelentős lépés a kvantuminternet megvalósítása felé.
További részletek és a kép forrása:
Davide Castelvecchi: ‘Quantum internet’ demonstration in cities is most advanced yet. Nature 629, 734-735 (2024) https://doi.org/10.1038/d41586-024-01445-2