Az ókori Athén városa ihlette Artur Ekert professzor (Oxfordi Egyetem és CQZ Singapore) nyitóbeszédét is, aki a Parthenon és a Pantheon klasszikus építészeti analógiáját használta. A kvantumtechnológia fejlődésének illusztrálására kiemelte a boltívek jelentőségét az építészeti evolúcióban – ahogy a kövekből a stabil és hibatűrő boltív segítségével megépül a „katedrális”, a kvantumszámítógép.

Az április 28. és 30. között a tudomány és kultúra elismert központjának számító Eugenidész Alapítványban megrendezett QCIDays 2025 egyedülálló lehetőséget biztosított a kvantumbiztonságos kommunikáció legújabb trendjeinek megvitatására. Az eseményen a köz- és magánszféra EuroQCI közösségei, a Digitális Európa Program (DEP) és a Kvantum zászlóshajó projektek szakértői, ipari szakemberek, kutatók és a kvantumkommunikációval és kiberbiztonsággal foglalkozó politikai döntéshozók vettek részt.
Az EuroQCI első szakaszának befejezéséhez közeledve a rendezvényen bemutatták a nemzeti és iparági projektek konkrét eredményeit, a felhasználási eseteket és az EuroQCI következő szakaszaira vonatkozó jövőbeli terveket. A rendezvény a Görögország Digitális Kormányzásért Felelős Minisztériumának védnöksége alatt zajlott, a magas szintű állami támogatás pedig Dimitris Papastergiou, a digitális kormányzásért felelős miniszter és Konstantinos Karatzalos, a görög távközlési és postaügyi főtitkár köszöntőjében is megnyilvánult.

A QCIDays 2025 három EuroQCI nemzeti infrastrukturális projekt közötti kiemelkedő együttműködés eredményképpen jött létre: HellasQCI (Görögország), QCI-CAT (Ausztria) és EuroQCI Spanyolország – olyan országok, amelyek szintén kiemelkedő teljesítményt nyújtottak a nagyméretű hálózatok kiépítésében.

A QCIHungary projekt képviseletében konzorciumi partnereink közül a Pro-M Zrt. (Mohácsi János, Kádárné Kelemen Ildikó), a BME (László Márton Botond, Oláh Kitti) és az ELTE Informatikai Kar (Nagy Ádám) aktívan követték az eseményt. A rendezvényen részt vett Kovács Dóra Borbála és Maszlov Leon a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságtól (NMMH), mindez jól tükrözi a kvantumtechnológiák iránti növekvő nemzeti szintű érdeklődést.
A fő témát, mely a digitális jövő biztosítása volt, hűen tükrözték az előadások, panelek a biztonságos kvantumkulcs elosztásról, a megbízható csomópontokról, időtálló titkosításról, a kvantum csúcstechnológiáról és megvalósításáról.
A folyosókon és a szomszédos kiállítóteremben 20 kiállító mutatta be a kvantumbiztonságos kommunikáció és infrastruktúra legújabb fejlesztéseit. A rendezvény fénypontja az Ausztria, Görögország és Spanyolország nemzeti projektjei által közösen készített élő kvantumbiztonságos videokonferencia bemutató volt, amely valós időben demonstrálta a digitális biztonság jövőjét. Következő híreinkben erről bővebben is beszámolunk.
A rendezvény igazán szakmai része Aymard De Touzalin (az Európai Bizottság DG CNECT új és diszruptív technológiákért felelős csoportjának vezetője) az EuroQCI kezdeményezésről szóló előadásával indult, valamint tudósok és vezető kutatók ismertették a kvantumtechnológia fejlődését, rávilágítottak a kihívásokra és felvázolták a jövőbeli terveket.

A délutáni ülésszak a nagy hálózatok kiépítésével foglalkozott, majd a kvantumbiztonságos hálózatok terén elért eredményeket bemutató nemzeti előadások következtek. Az egyes üléseket követő, izgalmas panelbeszélgetések élénk vitákat váltottak ki, és új kérdéseket vetettek fel. Számos projekt eredményeit összefoglaló poszterek is bemutatták.
A második nap középpontjában az európai kvantumipar és az ökoszisztéma fejlesztése állt, a QKD ipari méreteit és az iparági szereplők kvantumtechnológát bemutató előadásaival, valamint a fő szponzorok, köztük az ADAPTIT S.A., a Nokia, a Fortinet és az ID Quantique bemutatóival. A szakértők nemzeti megközelítéseket és valós QKD-használati eseteket osztottak meg Európa-szerte.

A második napot a Föld és a világűr közötti biztonságos kapcsolattal foglalkozó (Secure Connectivity from Earth to Space) ülés zárta, ahol Oláh Kitti a BME-től bemutatta a QCIHungary tevékenységét és űrszegmensbeli kísérleteit. A hallgatóság nagy érdeklődéssel hallgatta Thomas Baumer beszámolóját a SES „EAGLE-1, műholdas projektjéről. A napot a Planetárium lenyűgöző, 24,5 m átmérőjű félgömb alakú kupolájában egy különleges, magával ragadó élményt nyújtó vetítés zárta.

A harmadik napon a HellasQCI közösség állt a középpontban, amely a végfelhasználók meglátásai mellett a QKD és a poszt-kvantum integráció gyakorlati stratégiáit vizsgálta. A kiemelt előadó, Eleni Diamanti (CNRS és Sorbonne Egyetem) felvázolta a sikeres EuroQCI-hez szükséges főbb teljesítménymutatókat (KPI), melyek a műszaki teljesítményre, a technológiai vezetésre, a megvalósításra és az elfogadásra vonatkoztak. Előadásán érintette a kvantumkommunikációs infrastruktúrák skálázásának főbb akadályait is.

Dimitris Katsianis, (a GRNET elnökhelyettese és az NKUA egyetemi docense) záró gondolataival ért véget a mérföldkőnek számító esemény. A szervezők köszönetet mondtak minden előadónak, partnernek, csapatnak és résztvevőnek, akik hozzájárulnak a biztonságos kvantumkommunikáció jövőjének alakításához Európában.
A nyilvános rendezvényt követően a nemzeti QCI-projektek részt vettek a PETRUS projekt által szervezett workshopon.
Izgatottan várjuk a jövő évi QCI napokat, a szimbolikus „kvantumkulcsot” ünnepélyesen átadták Görögországból Ausztriának megőrzésre, az EuroQCI-projektek új szakaszában lesz lehetőség ismét otthont adni ennek a rangos eseménynek.