2023 júniusában szakmai megbeszélésen egyeztettek a QCIHungary projekt konzorcium tagjai, az eseménynek a Wigner Fizikai Kutatóközpont adott otthont.
A kvantumtechnológiával, kvantumkommunikációval kapcsolatos kutatások térnyerése miatt az Európai Unió előtérbe helyezte a kvantum technológiák szélesebb körű alkalmazását és gyakorlati kipróbálását. A Kvantuminformatikai Nemzeti Laboratórium intézményei a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökséggel (KIFÜ) sikeresen pályáztak A Digital Europe „EU secure Quantum Communication Infrastructure” (DIGITAL-2021-QCI-01) felhívásra. A QCIHungary elnevezésű nyertes pályázat konzorciumvezetője a KIFÜ.
Az első széles körű, szakmai találkozón a konzorciumi partnerek bemutatták intézményüket, valamint a hozzájuk tartozó munkacsoportok feladatait a kvantumkommunikációs projektben. A pályázat fő célja egy leendő magyar QKD (Quantum Key Distribution) kommunikációs hálózat alapelemeinek kiépítése, ezzel segítve egy nagyobb pán-európai kvantumhálózat létrehozását. A projekt további fontos feladata képzési anyagok és alkalmak megvalósítása: a különböző felhasználói csoportokat célzó módszertan, tananyagok és egy szimulációs szoftver kidolgozása. A projekt aktívan kapcsolódik a szomszédos és más EU-tagállamok közti nemzetközi együttműködésbe, lehetővé téve a tudásáramlást és a jövőbeli tervek összehangolását.
Az eseményen Dr. Lévai Péter, a Wigner Fizikai Kutatóközpont Főigazgatója köszöntötte a résztvevőket, majd Dr. Imre Sándor, egyetemi tanár, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Kar, Hálózati Rendszerek és Szolgáltatások Tanszék vezetője foglalta össze a QCIHungary szakmai céljait. A találkozón a konzorcium tagjai – a KIFÜ, a BME, a Wigner FK, az ELTE – és a projekt egyik társult partnere, a Magyar Telekom Nyrt. is bemutatkoztak.