A közelmúltban megrendezett QCIDays Athens 2025 rendezvény egyik fénypontja egy úttörő, kvantumbiztonságos videokonferencia élő bemutatója volt, amelyet a HellasQCI (Görögország), a QCI-CAT (Ausztria) és az EuroQCI Spanyolország nemzeti kvantumkommunikációs infrastruktúra projektek közösen készítettek el. Ez az élő bemutató sikeres példája volt a kvantumkulcs-elosztási (QKD) technológiák gyakorlati lehetőségeinek a határokon átnyúló valós idejű digitális kommunikáció biztosításában.

Az élő bemutató kézzelfoghatóan mutatta be, ahogy a kvantumtechnológiák a kutatólaboratóriumokból a valós, működő hálózatokba kerülnek.
A bemutató technikai részletei:
A kvantumbiztonságos videokonferencia három független kvantumhálózatot kapcsolt össze, amelyeket Görögország, Ausztria és Spanyolország nemzeti projektjei működtettek. A demonstráció a legkorszerűbb QKD-rendszerek segítségével kriptográfiailag biztonságos kulcsokat hozott létre az egyes országok csomópontjai között, lehetővé téve a titkosított videokommunikációt, amely védve van a jövőbeni kvantumszámítógépes támadások ellen.

Ez a több gyártót és több tartományt felölelő konfiguráció bemutatta a határokon átnyúló interoperabilitási lehetőségeket, amely kritikus mérföldkő az EuroQCI a kontinensen átívelő kvantumbiztonságú hálózatra vonatkozó elképzelései szempontjából. A résztvevők tanúi lehettek annak, hogy a kvantumtitkosítás hogyan képes valós időben védeni az érzékeny adatokat, ez is egy jó példa volt a kvantumkommunikációs technológiák ipari alkalmazási lehetőségeire.

Az élő bemutató kiemelte az EuroQCI nemzeti infrastruktúra-projektek közötti együttműködés szellemét és elkötelezettségüket Európa biztonságos digitális jövőjének megteremtése iránt. Bemutatta a különböző kvantumrendszerek nemzeti határokon átnyúló integrációjának megvalósíthatóságát, ami kulcsfontosságú lépés a kvantumkommunikációs hálózatok nagyszabású kiépítése felé.

A technikai eredményeken túl a bemutató a QCIDays ülésein élénk vitákat váltott ki az ipari méretezésről, a szabványosításról és a felhasználói elfogadásról. A demó a kvantumtechnológiák gyakorlati előnyeit is szemléltette a kormányok, az iparágak és a jövőbiztos kiberbiztonsági megoldásokat kereső végfelhasználók számára.
A jövőről:
Az EuroQCI első fázisának befejezéséhez közeledve az ehhez hasonló demonstrációk megteremtik a terepet a kvantumhálózatok Európa-szerte történő kiterjesztéséhez, beleértve a műholdas kapcsolatokkal és a poszt-kvantum kriptográfiai módszerekkel való integrációt is. A HellasQCI, a QCI-CAT és az EuroQCI Spain közötti együttműködés jó példaként szolgál más nemzeti projektek számára, beleértve a QCIHungary-t, amely aktívan fejleszti saját kvantumkommunikációs infrastruktúráját.

Maradjon velünk, ha további frissítéseket és technikai betekintést szeretne kapni az európai kvantumkommunikációs tájkép folyamatos fejlődéséről!